! ! ! ! ! ! ! !

Činnost blogu pozastavena

! ! ! ! ! ! ! !

_______________________________________________________________________

Prosinec 2011


Divizna velkokvětá - léčivé účinky

30. prosince 2011 v 11:47 | Fornus |  Herbář - léčivé bylinky
Divizna velkokvětá - Verbascum densiflorum

Léčivé účinky:
Tato bylina byla využívána už v antickém období jako lék na průdušky a plíce. I dnes je k tomuto účelu využívána. Uvolňuje hleny, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu, čistí průdušky, uvolňuje dýchací ústrojí, velmi dobře působí i na kašel. Silný odvar lze použít jako kloktadlo.
Velké čerstvé listy se dají použít při obkladech na revmatické potíže, na rány, otoky a vředy. Na ucpaný nos se používá usušené květy v podobě šňupacího prášku. Tato rostlina je nezávadná proto jí lze používat dlouhodobě.

Recept:
Čajová směs proti dětskému kašli
hlavní složky - květ divizny, květ slézu
vedlejší složky - květ prvosenky, nať majoránky, květ růže
Dvě lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a přikryté necháme 15 minut vyluhovat. Přecedíme, osladíme medem, přidáme citrónovou šťávu a dáváme dětem po lžících každou hodinu, aby čaj působil v průduškách déle…

Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá

Zásady Wicca

30. prosince 2011 v 10:28 | Daraija & Turmaween |  Wicca
Zákon čarodějnic cti,
s důvěrou a láskou vždy.
Musíš žít a nechat žít
a poctivé srdce mít.
Kruh na třikrát obejít,
k ochraně jej posvětit.
Abys zaklel slovem svým,
zaklínadlem nechť je rým.
Ať něžný je pohled tvůj,
Pohlazení nelituj.
Hovoř málo, slyš tím víc,
tanči když roste půlměsíc.
A také pěj když ubývá
dávnou runu čarodějnic,
jež naši Paní uctívá.
A když měsíc vrcholí,
tvá přání se vyplní.
Varuj se severních vichrů.
zamkni dveře, stáhni plachtu.
Však jižní vítr vítat smíš,
tehdy svou lásku uvidíš.
Vane-li vítr od západu,
mrtví nespočinou v klidu.
Když vane vítr východní,
přinese hojnost do tvých dní.
Devět dřev pod kotel patří,
pomalu i rychle hoří.
Paní patří černý bez,
jeho pálení se střež.
Když se kolo roztočí,
čarodějky poskočí
kolem ohně Beltaine,
který z jara zaplane.
Když je kolo na konci,
Rohatému zapálíme dle zákona hranici.
Uč se sílu bylin znát,
požehnání paní dát.
Tam, kde voda zašumí,
vržený kámen zví.
Jakkoliv něco toužíš mít,
chamtivost nenech v srdci být.
Neztrácej čas s hlupáky,
sic zařadí tě k nim taky.
S láskou vítej, s láskou přej,
vřelou tváří, srdcem hřej.
Ve štěstí se setkávej,
stejně tak i rozcházej.
Cokoliv učiníš, třikrát se vrátí,
ten, kdo zlu propadne, všechno ztratí.
Potápíš-li se do nesnází,
nech hvězdy, ať tě doprovází.
Bez pravdy láska nemá být,
pokud se nemá zprotivit.
Těchto pět slov ať navždy ctíš:
Čiň co chceš, pokud neškodíš


Wiccanské rede (angl. The Wiccan Rede, rada čarodějnic) je pořekadlo shrnující etiku nepohanského náboženství Wicca.

Rede je často považováno za obdobu etického Zlatého pravidla, které se objevuje v mnoha různých náboženstvích. Zatímco však Zlaté pravidlo zakazuje subjektivně škodit, Wiccanské rede nezakazuje nic. Ve wiccanských a neopohanských kruzích se o významu rede často diskutuje. Důležitým konceptem je skutečnost, že rede je rada, nikoliv přikázání, a že škodlivé skutky nejsou v rede upřesněny. Koncept etické reciprocity není v rede explicitně uveden, většina wiccanů se ale domnívá, že duchem rede je aktivně činit dobro bližním i sobě samému. Různé skupiny wiccanů vztahují rede i na zvířata, rostliny atd.

Slovo wilt, se obvykle chápe jako pravá vůle, nikoliv prosté chtění. Naplněním rede je tak následování pravé vůle, nikoliv uspokojování jednoduchých potřeb, a to takovým způsobem, aby nikomu nebylo ublíženo. Rede tak na wiccana pokládá zodpovědnost za jeho vlastní činy.

Rede také odmítá koncept hříchu. Na rozdíl od křesťanského desatera neobsahuje dogmatické příkazy ani zákazy, je pouhým vodítkem, které musí wiccan sám interpretovat a podle situace použít. Etice rede se dostalo pozornosti mezi některými anarchisty a libertariány.

Zdroj: citováno z Wikipedie

Coreyemmah

28. prosince 2011 v 10:52 | Coreyemmah |  Kdo jsme?
Jsem Cor<O>mmah, čarodějka ze západočeského kraje narozená ve znamení Býka.

Mým životním stylem je novopohanská spiritualita se zaměřením na vanatrú, druidství, šamanismus a ženská mystéria. Z vědeckého hlediska se zajímám také o wiccu a její rituální praxi. Mám poměrně bohatou čarodějnickou minulost, která zahrnuje mj. magickou poradnu darkprincess, institut magických umění Pentagramus, kaučukovou magii, rituály Plzeňské sekce a v neposlední řadě coven Ohnivý kruh. Všechny tyto aktivity měly významný podíl na mém vývoji ať už jsem se v nich projevovala jakkoli kontroverzně. V současnosti jsem členkou Pohanské federace.

Rozlišuji pouze dva živly, a to oheň a vodu. Pro svoji cestu jsem zvolila živel vody, který je mi blízký pro spojení s Lunou, plodností, ženstvím, jemnými energiemi, sněním a vizemi. Přes deset let se zabývám také věštěním, a to na základě symbolů nikoli propůjčování sebe jako média. Začínala jsem s runami a kartami, dlouhodobě pracovala s různými typy tarotů a vyzkoušela i kyvadlo, čtení z ruky, čínské mince i-ching a křišťálovovu kouli. Nedávno jsem vytvořila vlastní věštecký systém s pomocí kostek, o kterém právě píši knihu.

Mezi mé zájmy patří psaní knihy stínů, polodrahokamy, feng šuej, četba fantasy, výroba čarodějnických oděvů a tanec. Moje totemové zvíře je mořská želva, můj oblíbený nápoj medovina. Rituály k uctění božstev provádím velmi jednoduché, nejčastěji v přírodě u velké borovice nebo doma. Magické rituály nedělám, používám pouze sílu myšlenky.

Djed (Džed)

27. prosince 2011 v 13:44 | Moraea |  Egyptské symboly
Jedná se o symbol boha Usireva a je opakem Esetina uzlu, který je symbolem Usirovovi manželky Esety. Djed symbolizuje stabilitu, pevnost a osu světa. Je také spojen se znovuzrozením. Bývá často zobrazován společně s Esetiným uzlem a dohromady tvoří to, co by v Číně nazvaly Jing a Jang.

O výklad sloupu djed se pokouší i novodobé esoterické proudy. V návaznosti na jeho doložené chápání Egypťany jako Usirovy páteře jeho jednotlivé "příčky" vysvětlují jako čakry a sluneční kotouč jako znázornění duchovního probuzení lidské duše.Voňavý prosinec

27. prosince 2011 v 13:25 | Daraija |  Daraijin deník
Prosinec nám přinesl nejkrásnější svátky, doufám, že jste je prožili se svými blízkými v klidu. Tento měsíc jsem se při svém magickém studiu zabývala aromaterapií a přírodní kosmetikou. Moc se mi tato lekce líbila, protože bylinky se stávají čím dál více mým koníčkem. Na Vánoce jsem dokonce dostala několik vonných esencí a novou aromalampičku.

Zjistila jsem, kam všude lze bylinky použít. Každý asi ví o medikamentech a přírodní kosmetice, ale krom toho jsem našla několik receptů na přírodní mycí prostředky! To mě velmi nadchnulo a hned v létě se pustím do jejich výroby.

Pokud chcete mít také své vlastní bylinné pomocníky, tady je pár receptů:

Sprchový gel pro dobré usnutí:
30ml sprchového gelu, 3kapky levandule, 2 kapky muškátové šalvěje, 1 kapka pomerančovníku

Koupel proti stresu:
Med, smetana, nebo rostl. olej, 3kapky neroli, 2 kapky santalového dřeva, 1 kapka ylang-ylang

Pěstící koupel:
1 litr plnotučného mléka, 1 polévková lžíce mandlového oleje, 3 kapky levandule, 3 kapky růže

Jemný peeling pro každý den:
Půl šálku ovesné mouky, 2 polévkové lžíce medu, 2 polévkové lžíce přírodního jogurtu, 1 kapka muškátového oleje

Přírodní kondicionér:
3-5 šálků vody, 1 šálek mléka, šťáva z poloviny citronu, 2 kapky muškátového a levandulového oleje

Desinfekční směs:
Eukaliptový olej, tymiánový olej, citronový olej

Ochrana proti hmyzu:
Levandule, mandarínka, máta, citron


Tak to je pár receptů. Určitě si můžete sestavit své vlastní, ale pro začátek, bych doporučovala vyzkoušet ověřené recepty.
Mějte se krásně.

Caduceus

27. prosince 2011 v 13:23 | Moraea |  Egyptské symboly
Také Merkurova či Hermova hůl. Je to symbol, který tvoří dva hadi obtáčející hůl směrem vzhůru. Poprvé se objevil ve starém Egyptě, kde vyjadřoval základní povahu astrální světa.

K tomuto symbolu se také váže bajka o Teiresiovi, který nalezl dva spletené hady a oddělil je násilím holí, domnívaje se, že spolu zápasí, avšak: "Neporozuměl symbolu hole, chtěl od sebe odděliti síly přírody, vědění a víry, inteligenci od lásky, muže od ženy. Viděl je jako spolu zápasící, pokládal je za soupeře, a chtěje je odděliti poranil je, čímž ztratil svoji vlastní rovnováhu; chvíli byl mužem, chvíli ženou, nikdy nejsa dokonalý a manželství bylo mu zapovězeno. Zde jsou zjevena veškerá tajemství univerzální rovnováhya stvoření. Lidský androgyn dokazuje, že muž a žena odděleni od sebe jsou neplodní stejně jako náboženství oddělené od vědy, inteligence bez lásky, mírnost bez síly, milosrdenství bez spravedlnosti a obráceně. Harmonie roste analogií protikladů; nutno je odlišiti,aby mohly býti spojeny, nesmějí se však oddělit, aby byla umožněna volba mezi nimi... Tak spojují se všechny protiklady přírody, a kdo je chce oddělit propadá témuž trestu jako Teiresias."

V mytologii Řecka byl tento symbol nazývaný Kerykeion původně chápaný jako čarodějná hůl. Pokud bychom chtěli znát přesně význam tohoto symbolu, nabízely by se nám dva výklady: jednota protikladů a plodnost (tvořivost).Awen

27. prosince 2011 v 12:50 | Moraea |  Keltské symboly
Jedná se o moderní druidský symbol, který symbolizuje tři světy. Znak božství nazývaný Awen /|\ představuje pravdu, vědomosti a spravedlnost. Slovo "awen" se z welštiny překládá jako "inspirace".

Některé výklady mluví o tom, že pravý paprsek symbolizuje muže, levý ženu a prostřední harmonickou energii.Ankh

27. prosince 2011 v 12:40 | Moraea |  Egyptské symboly
Crux ansanta neboli Nilský kříž ☥ je egyptský hieroglyf symbolizující jak pozemský tak i život věčný. Jeho tvar může zdánlivě připomínat lidské tělo s rozpaženýma rukama. Ankh představuje klíč k záhadám mezi nebem a zemí. Je spojeným symbolem boha Usireva (T-kříž) a bohyn Esety (ovál).

Na obrazech a rytinách bývá často nesen bohy, což symbolizuje jejich nesmrtelnost. Označení Klíč k Nilu pramení z mytologie - po spojení boha a bohyně prý nastaly záplavy. Dnes se používá jako amulet a má podobný význam jako Keltský kříž (spojení kruhu a kříže).

Ankh se také používá k léčení nemocí. Tvar kříže funguje jako tzv. čistič energie, kdy je jednou stranou kříže nasávána negativní energie, která se pak po průchodu druhou stranou mění v energii pozitivní. Ankh se také používá jako účinná ochrana před duchy.
Filosofie karmy

26. prosince 2011 v 13:10 | Moraea |  Energetické linie
"Každý je svým vlastním předkem a svým vlastním dědicem. Člověk si tvoří vlastní budoucnost a dědí vlastní minulost."
H. Rowlandová

Karma je slovo pocházející ze sanskrtu - vykládána jako čin, konání, jednání.

Karma označuje etický přírodní zákon příčiny a následku, čin vykonaný se záměrem nebo vědomým motivem a odpovídající následek tohoto činu, postihující zpětně aktéra samotného. Zjednodušeně řečeno podle této doktríny egoistické jednání způsobuje utrpení, zatímco nesobecké jednání přináší štěstí. Z buddhistického pohledu neznamená karma "osud", ale může být přeložena jako "čin" nebo "příčina a následek".

Každý čin, slovo a myšlenka - pozitivní či negativní - zanechává otisky v mysli.

Protože způsob prožívání světa je určován obsahem naší mysli, negativní otisky nevyhnutně vedou k budoucímu utrpení. Když tedy pochopíme, že naše myšlenky, slova a činy zasévají semínka našich budoucích zážitků, budeme mít moc měnit náš život ve vlastních rukou :o)

Karma, nebo-li karmický dluh, je něčím, čeho se lidská duše usiluje zbavit, čehož lze dosáhnout jenom pozemským prožíváním, neboť jedině na zemi se duše karmou obtížila.

Účelem našeho života je život prožít vědomě, v souladu se svým potenciálem, vyměňovat si s lidmi kolem sebe láskyplnou energii. Vše vyžaduje jednání .

Máme tři společné věci:
  1. vědomí - nás samých a druhých
  2. vztahy - sdílení a výměna energie s druhými
  3. tvořivost - schopnost vytvářet myšlenky, představy, pocity
Existují přírodní zákony, které se projevují v každém lidském vztahu. Nazývají zákony karmy - jednání.


Zdroj: Karma, Farrer-Hallsová Gill, Wikipedia


Indiánské chřestidlo

8. prosince 2011 v 16:40 | Moraea |  Rady a návody
Co potřebujeme:
• malou dýni, pomeranč či jakoukoli formičku ve Vámi požadovaném tvaru
• fólii
• lepidlo Herkules
• noviny
• tempery
• štětce
• klacík
• řezák
• lepicí pásku

Postup:
  • Dýni obalíme potravinářskou fólií.


  • Lepidlo rozmícháme v trošce vody. Noviny natrháme na malé kousky, které namáčíme do lepidla a lepíme na dýni (asi 6 vrstev). Základ nesmí nikde prosvítat.
krok 2

  • Po uschnutí lepidla (24 hodin) rozřízneme dýni napůl a oddělíme papírovou slupku.

  • Poloviny upravíme tak, aby se dal mezi ně vložit klacík. Dovnitř nasypeme hrách, rýži, korálky atd. Spoj zalepíme páskou a několika útržky novin.


  • Chřestidlo nabarvíme podle fantazie (indiánské motivy, africké, keltské,…) a nalakujeme bezbarvým lakem.

Finální výrobek:


Zdroj: First Nations Yukon

Listopad patří kyvadlu

5. prosince 2011 v 9:31 | Daraija |  Daraijin deník
Jsem tu zpátky v rubrice Daraijinin deník. Vím, že už je prosinec a já teprve uvádím článek na listopad, ale znáte to. Čas byl proti mně.

V listopadové lekci mě čekalo učení o práci s kyvadlem. To jsem velmi uvítala, jelikož s ním už nějaký čas sem tam pracuji a tak nejsem naprostý začátečník, ale také žádný expert a tak jsem si touto lekcí rozšířila obzor.

Rozhodla jsem se proto, že vám dnes představím, co vše lze kyvadlem dělat.
Pro úvod, co je kyvadlo asi vysvětlovat nemusím, ale přece jen se zastavím u základních pohybů kyvadla. Nutno podotknout, že každé kyvadlo má tyto pohyby jiné a je třeba je u svého kyvadla vypozorovat. Budu tedy popisovat právě to své kyvadlo.

Rozdělení pohybů:
1. Komunikační- kyvadlo se kýve ze strany na stranu, nebo dopředu dozadu. A tímto vám odpovídá na danou otázku. Pokud se kýve dopředu a dozadu, obvykle zní odpověď ANO. Pokud se kývá zprava doleva (nebo zleva doprava) je odpovědí NE. A když je jeho směr šikmý, tedy něco mezi odpovědí ano či ne, položili jsme špatně otázku, nebo na ni prostě nemáme znát odpověď. Významy pohybů se, jak už jsem zmínila, mohou u jednotlivých kyvadel lišit, je nutné si je před použitím kyvadla zjistit. Stačí se říct "Ukaž mi ano" a podobně.

2. Vyhledávací- vyskytují se, pokud kyvadlo používáte k hledání nějakého předmětu. Základním pohyby jsou dva: kroužení a klidový stav, kdy se kyvadlo nehýbe. Podle vychýlení pak poznáme, kterým směrem se vydat. Vyhledávací pozice (jeden z těchto pohybů) se používá i před kladením otázky, kdy hledáme odpověď.

3. Silové- tyto pohyby se objevují, pokud kyvadlem měříme intenzitu či směr nějaké energie. Kyvadlo může silnou energii označit tak, že se k ní vychýlí z rovnovážné polohy, jako by bylo přitahováno magnetem. Sami můžete sílu mnohdy i pocítit. Pokud měříte intenzitu a směr určitého předmětu a umístíte kyvadlo nad něj, začne se otáčet. Podle rychlosti otáčení a velikosti opisovaných kruhů poznáte, jak velká energie je. Podle směru otáčení, zas určíte její směr. Toho se využívá například při práci s čakrami. Nebo ověřování, zda daný předmět, třeba amulet, či magickou pomůcku, jsme dostatečně nabili.

K čemu všemu lze kyvadlo použít jsem už zčásti řekla, ale pojďme si to znovu a kompletně vyjmenovat:

· pro věštecké účely
· při zjišťování intenzity energie
· při hledání ztracených věcí
· při hledání zdroje energie
· pro označení vhodných potravin, výrobků a oblečení
· a jistě by se našlo ještě něco


Na závěr dovolte, abych uvedla několik základních poznatků jak se o kyvadlo správně starat.

1. Před první použitím je třeba kyvadlo očistit pod tekoucí vodou a posvětit vlastní krví (tím bude jen vaše a nikdy ho nebude moc ovlivnit)

2. Ukládat kyvadlo na stinné místo, kdo ho nebude nikdo zbytečně brát do rukou.

3. Pravidelně kyvadlo čistit solí či vodou a nabíjet ho ve váčku s bylinkami (postačí jednou za tři měsíce, pokud ho používáte k běžným domácím účelům. Pokaždé náročnější práci, jako je měření energie osoby či nebezpečného předmětu /s negativní energií/, a vždy, kdy pocítíte, že ztrácí sílu. Pokud dojde k znesvěcení /dotkne se ho někdo cizí, spadne vám na zem, ušpiní se/ je nutné ho znovu posvětit svou krví)

4. U kyvadel s kameny je dobré každý měsíc nabíjet nad plamenem svíčky, nebo vystavit měsíční či sluneční záři, podle toho čemu je daný kámen zasvěcen.


Duchovní dračí zasvěcení

3. prosince 2011 v 22:01 | Reliés |  Dračí magie
Začněte relaxačními technikami. Až skončíte, představte si, jak jste obklopeni světlem. Pak upusťte všechny své problémy do jezera nebo do řeky.

Představte si, že stojíte na velikém skalním převisu. Před vámi se otevírá vchod do velké jeskyně ve tvaru dračího chřtánu. Uvnitř šlehá plamen hlubokého, podzemního ohně. Nic se vám nestane, ať uvidíte cokoliv, ať se stane cokoliv. Nemáte strach.

Vstupujete do jeskyně a kráčíte šerou stezkou vedoucí hluboko do země. Po mnoha zatáčkách a kličkách vstupujete do kruhové podzemní místnosti, jejíž stěny jsou vykládané křišťálem. Kolem stěn jsou kamenné lavice.

Ve čtyřech hlavních bodech místnosti vidíte v kamenné podlaze hluboké díry a praskliny. Šlehá jimi hluboko ze Země červený ohnivý plamen, který osvětluje místnost a odráží se na krystalech jako duha. Občas v šerých rozích zahlédnete mlhavé podoby draků.

Ve středu této místnosti světla a stínu stojí oltář vykládaný drahokamy. Na oltáři je kalich posázený drahokamy. Z druhé strany místnosti se ozve hluboký dračí hlas jakoby z jiného světa: "Jsi ti kvůli zasvěcení?"

Odpovíte "ano", přikročíte k oltáři a necháte se obstoupit draky. Vidíte jejich ohnivé oči a záblesky světla, které se odrážejí od jejich velkých šupin. Slyšíte zvuk jejich kožených křídel a ostrých drápů skřípajících na podlaze, ale nebojíte se jich.

"Jaké nosíš jméno v našem království?", zeptá se jeden z nich.

Musíte odpovědět svým magickým jménem. Cítíte sílu, kterou vám ze všech stran posílají napůl viditelní draci. Naslouchejte všem vzkazům, které by vám mohli dát.

Nakonec uslyšíte hluboký hlas draka, jak vám říká: "napij se z poháru."

Pozvedněte bohatě zdobený pohár a vypijte jeho obsah. Cítíte, jak kouzlo draků projíždí vaším tělem a jak proniká až do morku kostí. Pohár vrátíte na oltář.

Posadíte se na lavici a hovoříte s draky. Až budete připraveni ukončit meditaci, poděkujete drakům za jejich pomoc. Projděte zpět nahoru až k východu z jeskyně. Pomyslete na své fyzické tělo a ihned se do něj vrátíte.

Až budete znovu ve svém fyzickém těle, několikrát se zhluboka nadechněte, abyste se uzemnili. Otevřete oči. Jste zpět ve fyzické rovině.

Zdroj:
D.J. Conwey: Tarot keltských draků, Synenergie: Praha 2001.

Bříza bělokorá - léčivé účinky

1. prosince 2011 v 21:11 | Fornus |  Herbář - léčivé bylinky
Bříza bělokorá - Betula pendula

Léčivé účinky:
Tento velmi pěkný strom neslouží jen k okrase naších lesů ale má také mnoho léčivých účinků. Především je močopudná (a značné vylučování soli z organismu), velmi dobře působí na problémy s ledvinami (posiluje a zlepšuje jejich činnost) a močovým ústrojím. Pomáhá vylučovat a rozpouštět ledvinové kameny. Prospívá při problémech s celulitidou.
Tím že nám odbourává "odpad" z těla pomáhá také na srdeční potíže a revma.
Nemá žádné vedlejší účinky proto jí můžete užívat jak se vám zlíbí.
Díky těmto všem užitečným vlastnostem pomáhá i při ztrátě kil - najedeme ji ve všelijakých čajových směsích na hubnutí.
Používá se také do různých šampónů zde má na vlasy blahodárné účinky

Recept:
Čajová směs na hubnutí
hlavní složky - listy břízy a maliny a nať zlatobýlu
vedlejší složky - květ měsíčku, šípku, růže, bezu a kůra krušiny
Dvě lžíce směsi zalijeme ½ l vody necháme 15 minut louhovat. Pijeme dvakrát denně po ¼ l (250ml). Dobrou chuť...