! ! ! ! ! ! ! !

Činnost blogu pozastavena

! ! ! ! ! ! ! !

_______________________________________________________________________

1. Mág

23. března 2012 v 7:51 | ce |  Skype záznamy

Minulou sobotu jsme se zabývali kartami Mág, Velekněžka a Velekněz a zabrousili jsme trochu i k Soudu. Tady je shrnutí konverzace o Mágovi:


JAKÝ JE DLE VÁS VÝZNAM MÁGA V RÁMCI TAROTU?

C: Podle Crowleyho je Mág ten, jenž komunikuje, a v tomto tarotu se rozlišují tři typy mága - běžný, černý a bílý - víc o nich nevím. Z mého pohledu je mág ten, který ovládá všechny 4 živly, často se mu přisuzuje komunikace, odvaha, tvořivost, načasování nebo pokora - různé myšlenkové věci inklinující ke vzduchu, já u něj ale neopomínám to, že ovládá právě 4 živly.

M: O tom, že se mág dělí na tři typy, slyším upřímně poprvé, zkusím o tom něco více vyhrabat, třeba to má nějaký klíčový význam. Ačkoli tomu moc nerozumím, přeci jen je v balíčku karet mág jen jeden. Mág v sobě ukrývá intelekt, rozmysl a moc všech elementů. Moc se mi líbí, že na kartě bývá často zobrazení všech elementů a také ležaté osmy, tudíž symbolu nekonečnosti.


D: Podle mě je to alchymista, ten, co spojuje protiklady: rozum i intuici. Bytost, která nalezla svůj střed a jedná z něho. Dodala bych ještě, že je to "vyšší level" blázna, Animus (podotýkám, že zdravý).

M: Vyšší level - možná bych to nazvala spíše určitým protikladem, jelikož na rozdíl od něj má vše pod kontrolou a ví, proč co dělá.

D: Já to myslela evolučně - blázen se v ideálním případě vyvine v mága. Když jdu do něčeho po hlavě, tak vždycky doufám, že z toho vylezu jako "king" :D Mág je jasnej king :D

R: Já vidím kartu mága jako sebekontrolu, učení se magii, kdy karta znázorňuje spojení se s podvědomou a nadvědomou myslí, které jsou nezbytnými a potřebnými součástmi úspěšného kouzlení a kdy sebekontrola vede cestou k rovnováze, a že vše na fyzické rovině má svůj protějšek v astrální rovině a naopak.PŮSOBENÍ

C: Mě když padne, tak mám dobrý pocit, vnímám to jako posun ve vědění často co se týče magie a čarodějnictví. Jinak ve mě vzbuzuje občas takový pocit hrdosti, a taky potřeby vedet ještě víc, tu kartu mám ráda asi i proto, že tři z mých blízkých přítelkyň jsou jedničky.

M: Pokud se mi ve výkladu mág objeví, vnímám to stejně. Karta povzbuzuje víru ve vlastní schopnosti. Navíc mluví o moci získanou vědomím, nikoli fyzickým nátlakem. V zobrazení kosmického tarotu, se kterým pracuji, na mě působí velmi sebejistě. Je to bytost, která svým duchem dosáhne čehokoli, má naprosto uhrančivé oči, které působí klidným a vyrovnaným dojmem.

D: Pozitivně, i trochu jako autorita, já ho vnímám jako vyobrazení Rohatého krále, nezávislosti, komunikace a rozumu (ve smyslu spojení racionality a instinktu) - rovnováha.

R: To je dost divné, proč rohatého.

D: Protože mám robin wood tarot.ZOBRAZENÍ

C: Zobrazení se nám evidentně silně prolíná do našeho chápání mágů.

D: Já ho tak vnímám na základě meditace na tu kartu, kterou jsem prováděla, a když si všimneš, tak tam je hodně jak alchymistické symboliky, tak symboliky wiccanského rohatého boha, a ono to podle mě koresponduje.

R: Wiccanskou symboliku bych viděl spíše jako kněžskou než přímo magickou, ale je to dost podobné a dneškem dost splývající.

D: Podle mě je nejdůležitější si na těchto příkladech všimnout, že v daném pojetí vždycky vyjadřují archetyp aktivního mužského principu moudrosti - jinými slovy u wiccy je to vysoký kněz který splývá s rohatým bohem, u druidů vysoký druid, u toho Moraeina tarotu to vypadá jako by to byl vysoký kněz Osirida... atd. Mág má podle mě hodně variací, ale co má v zásadě vyjadřovat je psychologicky vyjádřeno pod pojmem Animus.

R: Já tam mám kupodivu ženu v keltském rituálním obleku.

K: V Manga Tarotu je jako mág zobrazena žena - kouzelnice. Ale v této sadě jsou klasicky mužské role prohozeny s ženskými.


C: Ve Witch tarotu se dokonce jmenuje Kouzelnice a je to taky žena.

M: Ženu? Tomu se docela divím, mág v drtivé většině bývá zosobnění mužského principu, animusu, jak už říkala Dahriel.

C: Mě se u toho druidského líbí, že tam má černého kohouta, to mi přijde jako silný symbol.

D: Já myslím, že to jsou už pak genderové detaily, jestli je to muž/žena.

M: Toho jsem si narychlo ani nevšimla, spíše mě zaujal jeho "přehoz" přes ramena z černého peří.

C: R., ty neděláš dark grimoire tarot? Tam je mág muž.

R: Ano ten tam je.

D: Mě se ten druidský mág moc nelíbí, je tlustej a to mi tam nesedí - k té aktivitě.

C: S těmi genderovými detaily nesouhlasím, vnímám velký rozdíl v mágově energii jako mužské oproti ženským energiím. Mě taky vadí, že je tlustej, ale vypadá i docela mocně.

D: S tou pleškou skoro až nemocně. Zastávám pravidlo, že archetypy mají být žhavý :D

M: tím chceš říct, Dahriel, že ten tvůj je žhavej? :D

D: No a tobě se nezdá? Smokin hot.

C: Paroháč jeden?

M: Chlupáč jeden :D Ještě k tomu genderu - osobně se s tím taky moc neztotožňuju, ale např. feministky si nahrazují genderové role mága třeba archetypem amazonky, asi jim to spirituálně prospívá, tak coby ne.


C: Já ho beru taky trochu jako mágy ze Zeměplochy.

D: MRAKOPLAŠ FOREVER!!!!

R: To je velký MÁK :D

D: Ale takhle tarot Zeměplochy, jo, to by bylo žrádlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dahriel Dahriel | 26. března 2012 v 14:17 | Reagovat

:D ty výlevy ze Zeměplochy... achjo. x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama