! ! ! ! ! ! ! !

Činnost blogu pozastavena

! ! ! ! ! ! ! !

_______________________________________________________________________

Duben 2012

Sabat u příležitosti Beltane

30. dubna 2012 v 15:57 | Moraea |  Wiccanské rituály
...dle Scotta Cunninghama :o)

Vztyčte oltář, zapalte svíce a kadidlo a utvořte kruh. Do kruhu poblíž oltáře umístěte malý živý stromek (kamarádka si kolikrát vystačila s pokojovou rostlinou nebo bonsai). Každý z přítomných členů přinese malý amulet, přívěsek nebo ornament nejlépe vlastní výroby, aby jej mohl zasvětit na stromek - vzpomínám si na Beltane minulého roku, kdy na stromku vysely symboly snad ze všech různých panteonů :o))) Následují modlitby, invokace popř. požehnání.

Dle Cunninghama sabat pokračuje následovně:
  • Proneste: Záře Boha zalévá nebesa, a Bohyně zaplavila svět hojností květin a živoucích tvorů, Bohyně si vyvolila Boha za svého druha, a celá zem se raduje v divokém víru barev. My přinášíme dary božskému páru.
  • Všichni umístí své dary na stromek. Podle tradice by se měl mladý muž chopit rohu a odebrat se s ním do severní části kruhu. Tam by měl jednou zatroubit a pronést: Dávný bože léta, vítáme tě! Postupně se obrátí na východ, jih a západ a troubení opakuje.
  • Dále mohou následovat meditace či věštění, prostá slavnost. Poté, co kruh zrušíte, následuje hostina a hry. Hodně oblíbené je skákání přes oheň, přes který lidé skáčou, aby vstoupili do nového období roku očištěni od všeho negativního, co na sebe nasbírali. Očistný oheň by měl být zapálen noc před prvním májem, kdy má prý magickou moc. Ve chvíli, kdy se oheň přeskakuje, mají lidé na něco intenzivně myslet - zpravidla to bývá to, co chtějí získat nebo naopak čeho se chtějí zbavit.


Zdroj: Kniha stínů, Scott Cunningham.

Bazalka pravá

29. dubna 2012 v 18:12 | Dahriel |  Magický herbář
Latinsky: Ocimum basilicum
Čeleď: hluchavkovité
Planetární korespondence: Mars, Merkur
Astrologické znamení: Štír
Živel: oheň
Polarita: mužská
Sbíraná část: kvetoucí nať, listy, semena

Význam bazalky se liší kulturu od kultury. V Řecku a Římě byla považovaná za symbol chudoby, zlosti a neštěstí a byla zde používána pro očarování. V Egyptě, Orientě a východněji je vnímána jako pohřební bylina, a proto je používaná při pohřebních rituálech.
Název je odvozen od řeckého "basiliskos" ("královský"), stejně jako "basilisk" - bazilišek. Ve středověku se proto věřilo, že dokáže ochránit před uštknutím hadů, štírů, a také že je to bylina králů, nosila se pro ochranu před očarováním, potratem apod.
Má velmi silné magické účinky. V podobě kadidla pomáhá při očistných a vymýtacích rituálech, listí zahání negativní vlivy, může se proto rozvěsit k posteli i okolo rituální místnosti. Přidáním listů do koupele vznikne intenzivní očistná a ochranná koupel, kterou je dobré praktikovat jako předrituální očistu nebo chceme-li se ochránit před negativní energií (kletbou), je-li vyslána naším směrem. Zároveň pomáhá najít odvahu čelit smrti (skutečné i iniciační). Jinak taky považována za erotickou rostlinu, vhodnou pro použití k upevnění a přičarování milostných vztahů, a za bylinu schopnou pozitivně ovlivnit finanční záležitosti.
Bazalka pravá - léčivé účinky

29. dubna 2012 v 17:29 | Dahriel |  Herbář - léčivé bylinky
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Léčivé účinky:
Teplomilná kulturní rostlina známá už ze starého Řecka a Indie, pravděpodobně i Egypta. Známá je jako koření, využívá se i jako léčivka. Ve středoevropském klimatu vymrzá a je nutné ji pěstovat - má ráda slunná místa a lehkou půdu. Trvalka.
Obsah látek: flavonoidy, silice, třísloviny, glykosidy, kafr, olej, tanin, saponin, atd.
Užívané části: květoucí nať, listy, semena.
Doba sběru: Nať - červen, červenec, srpen, list - před rozkvětem okolo 14. hodiny, semena - září.
Účinky: všestranné. Proizánětlivá a antibiotická. Podporuje vykašlávání při zánětu horních cest dýchacích, činnost srdce, tvorbu mateřského mléka. Mírní chronické žaludeční obtíže, zlepšuje trávicí činnost. Pomáhá na játra a močové cesty, nachlazení, chřipku a nervové spoje - zahání migrény, nespavost, tiší silné menstruační bolesti.
Vnější užití: osvěžující koupele, obklady na těžko se hojící rány, kloktadlo při zánětech v dutině ústní. Inhalace par léčí těžká nachlazení.
Možné nežádoucí účinky: při nadužití může u citlivých osob způsobit žaludeční obtíže, lehce zvyšuje krevní tlak, obsahuje abortivní látky.

Recept:
Víno proti únavě a depresi.
50 g listí bazalky naložíme do 1l bílho vína, necháme louhovat při pokojové teplotě (asi 20°C) po dobu 1 týdne. Přefiltrujeme, vylisujeme, přidáme 1 polévkovou lžíci medu. Vzniklou směs uložíme v chladu. Dávkování: jeden týden pijeme 2dcl, pomalu, po jídle.

Patero využití bylinných odvarů

27. dubna 2012 v 18:54 | Dahriel |  Bylinky
U praktického využití různého listoví a kvítí ještě zůstaneme.
Odvar, čaj či výluh z léčivých rostlin je nejsnazší a nejrychlejší způsob, jak z bylin dostat účinné látky. Jak na to jistě odhadne každý: vezmeš hrst bylin, hodíš ji do nádoby a zaliješ horkou vodou. A teď jak to chytře provést, abychom při co nejmenším množství kvítí získali co nejlepší užitek.

Bylinky sbírat zabere hodně času a k výluhům je jich potřeba větší množství než normálního sypaného čaje, a tak se vyplatí při jejich užívání přemýšlet "ekonomicky", jak říkala moje babička. Co tím básník myslel:

Výluh z bylin (hlavně těch univerzálnějších) můžeme použít zevně i vnitřně. Při magické či sezónní očistě (která ovšem je dost často jedno a to samé) se většinou sází na intenzivní využití a kombinují se proto oba způsoby. Tady nabízím postup, jak to provést.

A/N: doplněno!

Ban

26. dubna 2012 v 17:43 | Dahriel |  Akce a Aktivity
Kvůli neustále se stupňujícímu obtěžovaní jsem udělila ban Lukášovi Přibylovi, jinak známému jako budoucímu "bohovi ohně a války". Všechny jeho předchozí komentáře byly smazány, tak prosím omluvte místy nesouvislé komentáře pod některými články.
Sbohem, milý stalkere, chyběti nám nebudeš.

//oprava, pouze některé jeho komentáře.

Jarní býlí pro očistu

26. dubna 2012 v 17:16 | Dahriel |  Bylinky
Začíná nám pořádné jaro se vším všudy a konec mrazů vyhnal na světlo světa pár rostlinek, které může každá čarodějka i čaroděj využít doma po svém, k účelům magickým, ale především očistným. Uvedu tady pár, které u nás rostou naprosto všude, a možná byste se divili, co za poklad může být takový plevel.
Pozn:. Soustředím se v tomto článku především na využití při předrituální léčebné očistě v jarním období, další informace očekávejte v průběžně aktualizovaném herbáři.

Jak na bejlí (top10 zákonů džungle)

25. dubna 2012 v 23:24 | Dahriel |  Bylinky

Byliny jsou zvláštním druhem čar, který, ač možné praktikovat ho v podstatě celoročně, jeho podoba je do velké míry dána cyklickými změnami v přírodě. Jejich sběr je přínosný v mnoha směrech. Jednak nás velmi snadno a rychle naladí na energie kola roku a spojí s přírodou, jednak jde o významnou předpřípravu na pozdější rituály. Zatímco vzácnější a exotičtější byliny je lepší koupit od specializovaných kupců, to bejlí, které si sami nasbíráte, bude mít výhodu, že a) budete vědět, odkud pochází a jakýma rukama prošlo. b) na jeho sběr jste už vynaložili energii a trpělivost, která se pak v rituálu neztratí. Abyste bejlí mohli najít, musíte vědět, kde roste a co má rádo, tedy c) pomůže vám to velmi efektivně napojit se na ducha a energie rostlinky, opět výhodné při praxi, a d) v procesu sběru si uděláte vcelku jasno o fauně a flóře krajiny, ve které žijete (kontakt s rodnou zemí, předky...).

Pro lenochy jako jsem já, kteří vždy potřebují aspoň tři dobré důvody, než se někam vydají: sběr bylin se může stát smysluplným programem a důvodem, proč protáhnout své pozadí hlavními dveřmi směrem ven, k pohybu a přírodě.

AVŠAK. Bejlí je takový Loki, pozor naň. Tento článek je o mnohých nástrahách, které vás u sběru potkají. Mysleli jste si snad, že sbírat bylinky je lážo plážo? Chachá!

O magii země

25. dubna 2012 v 21:40 | Dahriel |  Živly
Je tady strašná spousta rubrik... %-)

Začala jsem připravovat pár článků z oblasti živlové magie vztahující se k prvku země, ale zjistila jsem, že je potřeba k tomu na úvod něco dodat.

Dahriel

21. dubna 2012 v 18:02 | Dahriel |  Kdo jsme?

Říkám si Dahriel (ovšem bývá mi říkáno Smrtka) a jsem praktikující novopohanského směru, dalo by se říct že i magie.

Pocházím z Českomoravské vysočiny a to, čemu my čarodějky říkáme cesta, by se v mém případě dalo onálepkovat nejlépe jako forma šamanismu. Jsem taky příznivcem druidství, polyteistického pohanství (panteonu), alchymie, egyptské nauky, antické filozofie a psychologie. Podle mého názoru čarodějnictví spočívá především ve stylu myšlení, v magii je nejdůležitější prožitek, a nepotrpím si proto na ceremoniální rituály, krásné zdobné oltáře, knihy stínů, ani příliš strukturované rituální techniky. Jsem vlastně takový divomág. Začínala jsem nicméně jako eklektický Wiccan a wiccan rede si s sebou nesu dosud. Kdybych si ale měla vybrat mezi hnutím New Age pozitivistů a možností být magičkou se vším všudy, vyberu si NewAge, protože nemám ráda jak osamělost magické praxe tak její primární zaměření na uspokojení ega.


Jsem narozená ve znamení Vodnáře pod planetami Uran a Saturn. V mé praxi sebepoznání vždy hraje nejdůležitější roli a od něj se pak odvíjí všechny praktiky. Například věřím, že člověk by měl uzpůsobit svou praxi např. podle živlových kvalit tak, aby co nejlépe vyrovnávala jeho osobnost. Podle této filozofie praktikuju magii Země (tedy se věnuju bylinkám, okrajově minerálům, převažuje u mě matriarchální smýšlení a velmi slyším na ekologické otázky), když už se věnuju "vyšším" sférám, vzývám bohy podle egyptského panteonu, který považuju za jediný k tomuhle účelu dostatečně dochovaný, a nejraději ze všeho roubuju šamanismus na jungiánskou psychologii. Lucidní snění, mýty a archetypy mě věrně provázejí od začátku mojí praxe, podobně jako Tarot a moje všeobecná nechuť k seriálu Charmed (Čarodějky). ;)


Moje pojetí magie, pohanství a čarodějnictví je asi více abstraktní, než s jakým se běžně setkáte.

Energie stromů

21. dubna 2012 v 10:39 | Moraea |  Energetické linie
Na přání jednoho z návštěvníků jsem se konečně rozhoupala k napsání článku o energii stromů. Doufám, že moje nedostatečné informace poslouží k nějakému rozumnému počtení :o))

Stromy jsou nejvýznamnějším ochránci lidstva. Jsou největšími továrnami na kyslík, mimo to nám dávají domov, teplo, ochranu, zdraví, sílu i mystiku. Energie stromů, kterou můžeme čerpat, je absolutně pozitivní, proto není namístě trpět obavou o "nasátí" nežádoucí energie. Stromy jsou průtokovým kanálem zemské, kosmické a vlastní energie. Zemskou energii získávají svými kořeny, která nadále "teče" směrem vzhůru - od kořenům k listům, k nebi. Vesmírnou energii získávají skrze své listy, přitéká shora a teče směrem dolů ke kořenům, k zemi. Díky těmto dvou protichůdným silám se tyto energie hromadí v kmeni stromu. K těmto dvěma silám se přidává i třetí, a to vlastní energie stromu, která je unikátní pro každý strom.

Akát - úleva od stresu, optimismus, síla, energie, víra, kamarádství
Bez - omlazuje, životní síla, optimismus, "studna mládí", neobyčejně silná energie
Borovice - vitalita, zdraví, proti stresu, smutku, bolesti, čistí tělo
Bříza - strom naděje, přináší radost v době smutku, poskytuje vnitřní sílu
Buk - elán, dobrá nálada, harmonizuje 4. čakru, ochrana, závažná rozhodnutí
Dub - dodává sílu,k harmonii, odstraňuje vnitřní napětí a únavu, řešení problémů
Habr - čest, velkorysost, odpuštění, harmonizuje, proti fanatismu, proti sebevraždám a destrukci
Hrušeň - potence, detoxikační účinek, kultivace mužské energie
Jabloň - harmonizuje, očišťuje, přináší radost, plodnost, dlouhověkost, ženský princip
Jalovec - duchovní oblast, proti duchům, zlým snům, energie zahřívá, přitahuje lásku, magie
Jasan - veselost, vůle, aktivuje podvědomí, mírní deprese a smutek
Javor - skvělý pro harmonizaci, posiluje otevřenost a poctivost, duchovno, víru, dlouhověkost
Jedle - vitalita, sex, sebevědomí, optimismus, síla, zahání zlé sny, ozdravující účinky
Jeřabina - vůle, sebevědomí, proti závislostem, duchařina, ochrana proti zlým kouzlům
Jilm - velkorysost, pilnost, tvůrčí síla, dobré smýšlení, pomoc druhým, proti strachu, důvěra
Jinan - harmonizace energie, blahodárnost, tolerance, chápavost, "duchovní strážce klidu"
Kaštan - ovlivňování, nemocná duše, sebevědomí, proti strachu a neklidu, podobný jako dub
Lípa - láska, tajemno, krása, harmonie, odpočinek
Líska - ochrana, moudrost, poezie, věštění, inspirace, dobré pocity
Modřín - omlazuje, sebedůvěra, trpělivost, vytrvalost, optimismus, řešení problémů
Oliva - spravedlnost, harmonie, střídmost, odvaha, štěstí, blahobyt
Olše - meditace, jóga, strom mystiků a mágů, pochopení sebe sama
Ořech - síla podvědomí, meditace, přechodové období (ženy), harmonie, přecitlivělost
Růže - láska, pochopení, smysl pro krásu, tvůrčí energie, harmonizuje energie
Smrk - univerzální
Šeřík - láskyplná, harmonizující energie, jasnovidnost, věštění, tvořivost
Škumpa - individualismus, proti ponížení, ztrátě úcty, osvobozuje ze spárů minulosti
Švestka - "sladká energie", partnerské vztahy, ozdravné účinky
Tis - problémy se srdcem, léčivá síla, imunita, regenerace (JEDOVATÝ)
Topol - proti strachu a úzkostem, pro komunikaci, otevřenost, skromnost, spolelivost
Třešeň - probouzí a harmonizuje sexuální energie, omlazuje, ženský princip, harmonie
Vrba - je zrcadlem naší bytosti !!!násobí city!!! a to jakékoliv, dodává harmonii, klid a mír

Jak čerpat energii?
Všechna cvičení by se měla provádět venku alespoň deset minut denně. Najděte si klidné místo, kde vás nebude nic rušit. Oblečte se příjemně, nejlepší jsou volné oděvy, která vám nevadí při pohybu. Doporučuje si sundat všechny kovové předměty zejména na rukou. Při cvičení dýchejte pravidelně. Nádechy se provádějí nosem, výdechy vždy mírně pootevřenými ústy. Oči mějte mírně přivřené.

Při cvičení se stačí mezi danými stromy pochybovat nebo se jich jen dotýkat. Osobně se mi osvědčil snad nejjednodušší způsob, a to přistoupit ke kmeni stromu tak, abych se jej dotýkala čelem, dlaněmi a špičkami bot (palci pokud je hezké počasí). Při cvičení je důležité nejenom pravidelně dýchat (viz výše), ale i napojit se na strom jako takový - pomocí vizualizace. Napojte se na kanál energie, která proudí uvnitř stromu, pociťte ji ve vašem tělem, nitru. Dýchejte společně se stromem. Při meditaci venku je taktéž vhodné využívat energii stromů. Jedná se o stejný postup krom polohy přijímání/dávání. Osobně ji provádím v sedě, kdy se zády opírám o kmen stromu.

Existuje spousta dalších cvičení, které, jak doufám, co nejdříve doplním :o)


videoseriál Eklektické čarodějnictví

4. dubna 2012 v 15:53 | ce |  Různá videa
Jdu s kůží na trh ;)
Začla jsem natáčet videa a téma čarodějnictví, kde popisuji kromě své cesty různé možnosti, které by pro vás mohly být pomocí v začátcích a inspirací.
Najdete mě na YouTube pod mojí přezdívkou nebo heslem Eklektické čarodějnictví.
Budu se těšit na komentáře a liky.

Vaše Coreyemmah

(Děkuji Lili za ilustrační printscreen)