! ! ! ! ! ! ! !

Činnost blogu pozastavena

! ! ! ! ! ! ! !

_______________________________________________________________________

Jak vznikl název Arachnné

17. července 2012 v 18:24 | Moraea |  Coven Arachnné
Název naší skupinky je spíše formalitou, ale i tak určitě nebude na škodu, když upřesním jeho původ. Hlavní aktérkou byla Mad, která je celou duší ponořená do mytologie všemožných kultur, nejvíce však do antické a právě v tomto panteonu má název kořeny.

Odvíjí se od prosté ale talentované dívky jménem Arachné, která byla proměněna v pavouka. Ve svých Metamorphósách ji Ovidius popisuje jako dceru barvíře Idmona z Klofónu, která pracovala jako tkadlena uměleckých obrazů. Svým umem proslula natolik, že i nymfy z Tmólu a řeky Paktolu obdivovaly její práce. Jak si jí lidé stále více vážili, přicházela s tím i stále větší pýcha, až jednou Arachné zvolala, aby s ní soutěžila samotná Pallas Athéna. Bohyně se nejprve před dívkou zjevila jako stařena a moudře jí radila, aby svá slova odvolala a odprosila se. Arachné ale byla natolik pyšná, odmítla, div stařenu neudeřila a vyhnala ji ze svého příbytku. V tu chvíli stařena shodila svůj háv a před dívkou stanula Athéna a její výzvu přijala. Bohyně do látky vetkala dvanát bohů, jak jí ve sporu s Poseidonem právě přisuzují město Athény. Arachné vetkala do látky milostná dobrodružství bohů. Její práce byla vrcholem dokonalosti a krásou se vyrovnala dílu Athény, ale z jejího vyobrazení byla zřejmá neúcta k bohům, proto se Athéna rozhněvala a Arachninu práci roztrhala. Ta nesnesla pohanu, svinula provaz a ve svém rozhořčení se oběsila. Tu se jí Athéně zželelo, vyprostila jí krk ze smyčky a promluvila: "Můžeš žít dál, ale budeš viset ve vzduchu a tento trest ponese i veškeré tvé potomstvo." V ten okamžik se Arachné proměnila v pavouka, který dodnes provozuje někdejší dívčino řemeslo.


Dle mého názoru myth nepůsobí kladným dojmem, ale mluví čistě a jasně: Za své činy vždy neseme následky. Naučme se pokoře :o) Nicméně název Arachnné nevznikl jen kvůli této báji. Keltové viděli v pavučině síť, která drží veškerý život pohromadě. Egypťané a Řekové v ní viděli osud. Symbolika pavouka s sebou přináší Slunce, štěstí, úspěch, duši a zdraví. Také numerologie sehrála určitou roli při tvorbě. Součtem čísel dosazených k příslušným písmenům dostaneme číslo 1, které je mimo jiné výrazným symbolem jednoty, pospolitosti, družnosti a dokonalosti. Vyjadřuje nekonečnost věčné přítomnosti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 7. srpna 2012 v 8:30 | Reagovat

Tuhle báji slyším poprvé.
A líbí se mi :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama