! ! ! ! ! ! ! !

Činnost blogu pozastavena

! ! ! ! ! ! ! !

_______________________________________________________________________

Čáry s živly: monogamie nebo polygamie?

7. srpna 2012 v 22:10 | Dahriel |  Živly
Jedna slečna položila dobrou otázku, na kterou jsem měla tak dlouhou a komplexní odpověď, že se do komentářů nevešla. :o) To víte, ukecaná já. Tak tedy:

Ewetha: Ale já jsem slyšela, že když se člověk věnuje např. ohni a pak se začne věnovat naopak vodě, přestane si s ohněm tolik rozumět a že by si měl vybrat jeden živel, pokud chce dosáhnout lepších výsledků. Co si o tom myslíte?


Popořadě: "Slyšela jsem, že když se člověk věnuje např. ohni a pak se začne věnovat naopak vodě, přestane si s ohněm tolik rozumět ."

Tenhle názor slyším popravdě poprvé... a zdá se mi poněkud jako poplašná zpráva, se kterou bych si moc hlavu nedělala. Předně je třeba si uvědomit, že znalosti a poznání, které jednou obdržíš, už ze svojí podstaty velmi těžko vymažeš. Můžeš je max. na čas zapomenout, ale nikdy je už neztratíš (za předpokladu, že jsi dané věci porozuměla). Jelikož ale o dokonalém pochopení se nám může jenom zdát, je pravděpodobné až jisté, že své znalosti budeš několikrát přehodnocovat a doplňovat, což v někom může vyvolat dojem, že "už si s daným živlem nerozumí jako kdysi". Tenhle proces je ale součást životního růstu a je veskrze pozitivní.

Dále je třeba pochopit, jak to funguje, když člověk dělá magii s jedním živlem. Pracuje v tu chvíli s charakteristickými energiemi daného živlu, a podle hermetického pravidla "jak vně, tak uvnitř" se jeho vnější práce projeví tím, že se v jeho vnitřní podobě (temperamentu) začnou tyto energie posilovat. (V každé povaze jsou živly v různé míře už zastoupené.) Uvedu příklad s ohněm, mezi jehož vlastnosti patří: dynamický, hřejivý, intenzivní, atp. Člověk, který s ním pracuje, může tedy pocítit pozitivní účinky jako velký příliv životní energie, zesílení své rozhodnosti a vůle, větší vřelost, ale také ty negativní, jako menší trpělivost, prchlivost, nestálost ve vztazích, hon za uspokojením ega, nebo jiné.

Pokud se "ohňový" čaroděj rozhodne seznámit se s vodou, která má úplně jiné kvality a charakteristiky než oheň, takzvaně se na vodu přeladí. V tu chvíli samozřejmě posiluje ve své osobnosti kvality vody, a kvality ohně, se kterým pracoval předtím, docházejí útlumu, nejen proto, že je přestal aktivně posilovat, ale taky proto, že voda je živel protikladný k ohni a vyrušuje ho - "hasí" ho. Takže ano, pokud se ve svém "vodním" období rozhodne udělat rituál s ohnivým živlem, budou výsledky pravděpodobně slabší, než když by ten samý rituál prováděl ve svém ohnivém období.

Poznání a porozumění, které si ale odnesl do života ze svého ohňového období, tedy na čas odsune stranou, ale v momentě, kdy je zase bude chtít vytáhnout z hlubin podvědomí a vrátit se k praxi s ohněm, se v něm opět probudí tak, jak si je uložil. Pokud tedy odvedl kvalitní práci a jeho praxe nespočívala jen v honbě za získáváním věcí skrze čáry, v tom případě ale nikdy doopravdy nepronikl pod povrch věcí a nenabyl žádné poznání, které by si mohl uložit. Pak se může lehce stát, že bude v praxi začínat de facto odznova. Jinak se mi zdá silně nepravděpodobné, že by po svém "vodním" období už nikdy v životě nebyl schopný pracovat s ohněm. To už by se muselo sejít mnoho faktorů včetně nějakých psychických a karmických bloků, aby se něco takového stalo, ale zase víme, že všechny bloky se dají odstranit.

K druhé části: "...člověk by si měl vybrat jeden živel, aby dosáhl lepších výsledků."

Otázka, co si představit pod pojmem "lepší výsledky". Je pravda, že pokud se delší dobu zaměříme na jeden živel, porozumíme mu zřejmě lépe, než kdybychom se po stejně dlouhý čas věnovali místo jednoho živlu čtyřem. Na druhou stranu ale v ostatních třech živlech budeme mít podstatné mezery a budeme tedy v praxi poněkud omezení na kouzla, která využívají právě ten náš živel. Jak to může dopadnout: pracuji s ohněm a chci řešit vztahy (konkrétně emoce, které korespondují s vodou). Chci využít svou nejsilnější stránku, tedy oheň. Ten je schopný do vztahu přivést vášeň, intenzitu, sexualitu a vzrušení, ale těžko si s ním pomůžu k něze, trpělivosti, empatii nebo (zemský živel) ke stabilitě. Takže pokud jsou tyto "vodní" věci to, co potřebuji právě do vztahu přivést, je oheň naprosto nevhodný a o dobrém výsledku si můžu nechat leda zdát. Používat tedy k uskutečnění své vůle pouze a jedině jeden živel je podle mého názoru zcela nemožné, a i když budu mít ohnivé období, země, vody a vzduchu se stejně nezbavím. :o)

Ve zkratce, pokud si vyberu jeden živel, se kterým budu intenzivně pracovat, pocítím intenzivně jeho plusy i jeho mínusy. Pak se ostatní živly můžou velmi dobře hodit na zmírnění negativních projevů. Cesta jednoho živlu je rychlá, ač nestabilní, podle mého osobního názoru a zkušeností po určité době destruktivní. Lidé, které jsem poznala a kteří dlouhou dobu (v řádu mnoha let) pracovali s jedním živlem, ztráceli nadhled, často vyrovnanost a měli tendence přitahovat k sobě lidi a situace s opačným nábojem (opačným živlem), protože takto se realita snažila vyrovnat jejich velký nadbytek jednostraně zaměřené energie. Ponechám na úvaze každého, zda by tato cesta mohla někdy vést ke spokojenosti nebo spíše k moci. A ačkoli jsem všemi deseti pro temnou stranu Síly *joke*, a pokud bych potřebovala rychle získat silné kvality jednoho živlu v havarijní situaci, vykašlala bych se na veškrou rovnováhu a prala bych to všechno po pár týdnů do jednoho živlu, přesto zastávám názor, že nerovnováha se v mém životě dokáže objevit sama od sebe a nemusím jí ještě takto pomáhat.

Obě cesty mají svá pro a proti a je otázka osobních preferencí čaroděje, jakou si vybere.
Viz ještě článek O magii země (klik), kde jsem se touhle otázkou taky zabývala, zvláště v posledním odstavci (oheň, voda a vzduch všechny obsahují zemský živel, takže dobré přečíst). Souhlasím s Moraeou, že každý, kdo pracuje s živly, se do začátku musí seznámit se všemi. (Odkazuji na základní čarodějnické schéma "trojúhelníku v kruhu", kde základnu pro magické úkony tvoří znalost.) Všechny živly jsou totiž ve světě vzájemně propojené a tvoří jeden celek. Existují v harmonii a jeden na druhého navazují, jsou obsaženy v přírodě všechny naráz, jen například jeden převažuje nad ostatními. Jak v lidské osobnosti (cholerik, flegmatik, sangvinik, melancholik; určitě každý zná a lehce dokáže přiřadit k jednotlivým živlům), tak třeba v bylinách nebo kamenech, které se při živlové magii asi používají nejčastěji. Velmi zřídka se stává, že by jeden živel byl v např. polodrahokamu obsažený téměř na 100%, většinou to asi bude spíš tak 60% na 20% na 10% na 10%..

Co tím chci říct: je možné rozumět více a méně, je možné vybrat si jeden živel pro práci s magií s různými pozitivy a negativy, můžeme dokonce v průběhu života obě cesty kombinovat, nebo to střídat podobně jako roční období, ale pravdou vždy zůstane, že pokud chce člověk dělat čáry dobře, měl by se seznámit s celkem, tzn. si postupně projít všemi živly. Bát se, že jakmile budu jednomu "nevěrný", dveře se mi jednou provždy zavřou, se mi zdá úplně od věci, až kontraproduktivní. Mysl je mocná, pokud se tedy někdo bude intenzivně bát, že se tohle stane, bude tomu věřit a často na to myslet, tak se mu to samozřejmě stane.

Jeslti někdo dočetl až sem, věz, že jsi king a dopřej si zaslouženou odměnu. :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Coreyemmah Coreyemmah | 8. srpna 2012 v 9:40 | Reagovat

super článek, koukám, že se činíte a zkusím blog tolik nezanedbávat :P

2 Moraea Moraea | E-mail | Web | 21. srpna 2012 v 10:53 | Reagovat

Smekám před Tvým pisatelským umem a Tvými znalostmi :o) V každé větě s Tebou plně souhlasím, těžko bych to vysvětlila lépe než Ty :o)

[1]: Hehe.. přesně tohle si říkám už pár týdnů a jak je vidno, skutek utek :o)))

3 Ewetha Ewetha | E-mail | 24. září 2012 v 18:05 | Reagovat

Aha, děkuji za odpověď :)

4 Dahriel Dahriel | 16. října 2012 v 20:51 | Reagovat

[3]: Rádo se stalo. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama