! ! ! ! ! ! ! !

Činnost blogu pozastavena

! ! ! ! ! ! ! !

_______________________________________________________________________

Mozek Matky Země

11. listopadu 2012 v 16:57 | Dahriel |  Osobní gnóze

Každý, kdo viděl 3D snímek "Avatar" od Jamese Camerona, si může vybavit repliku Sigourney Weaver: "Z toho, co víme, mezi kořeny stromů probíhá nějaký druh elektrochemické komunikace. Jako synapse mezi neurony. Každý strom má deset na čtvrtou spojení se stromy okolo a na Pandoře je deset na dvanáctou stromů. To je víc spojení než v lidském mozku." Ač mi není známá žádná studie zabývající se možností či nemožností existence elektrických impulzů v zemských dřevinách a nežijeme na oběžné dráze Saturnu, dobře bych si tato slova zapamatovala…

Znám poměrně dost pohanů, mágů, ezoteriků, čarodějů, věštců, lidí, kteří věří, že jsme byli stvoření mimozemskou rasou i zcela nefalšovaných cvoků - zkrátka lidí, kteří tím či oním způsobem inklinují k názoru, že by se měli zajímat o věci, které běžně lidským okem nevidíme.
Velká část z nich - z nás - často mluví o respektu, který bychom měli věnovat naší planetě. A mnozí z těch, kteří o něm mluví, se jej snaží nějakým způsobem uvést do reality, například recyklací odpadů, šetřením zdroji, komunikací s duchy, snahou naladit se na přírodní cykly nebo rituály uspořádanými na Její počest.
U té poslední možnosti se trochu zdržím, protože mi přijde obzvlášť důležitá. Jak mnozí z vás ví, moderní duchovní směry často tíhnou k myšlence Země jako živoucí entity s plně rozvinutým vědomím, které se nejspíš nachází na jiné sférické úrovni než to lidské. Ať už se to děje skrze uctívání obsáhlé říše přírodních duchů, personifikací na některou (nebo vícerou) postavu bohyně-matky v ne-monoteistickém náboženství, nebo jakýmkoli jiným způsobem, uctívání Země jako bytosti je podle mého jedním z nejvýraznějších sjednocujících prvků, které můžeme napříč těmito směry najít, jak dnes, tak i v historii. Bohy a duchy, kteří představují jednotlivé části Země, se dnes opět snažíme zkontaktovat, pracovat s nimi, uctívat je.
Proč to všechno děláme?
Naši předci žili ve světě, kde příroda měla poslední slovo v otázce života a smrti. Náš svět, moderní svět, takový ale už většinou není. Samozřejmě, že v teorii to vše není jen o tom, zkrotit to okolo a zajistit si pohodlný život, i když každý, kdo zažil nepřízeň osudu, ví, jak klíčovou roli toto může hrát v duševním rozpoložení člověka. Zvláštní ale je, že lidé, co se většinou nazývají mágy a kteří nemají problémy otevřeně o sobě prohlásit, že používají svých schopností, aby se dělo po jejich, neřeší nijak zásadně globální otázky, a tak ani otázku entity Země. Nemají prostě potřebu s ní komunikovat. Na druhou stranu, kdybych chtěla říct některému pohanovi/čaroději/wiccanovi/druidovi (doplň dle svého), že uctívá to či ono zastoupení zemské bytosti ve svůj prospěch, mám pocit, že by mi většina z nich chtěla urvat hlavu. Pro mnohé z nich by to jistě byla urážka, protože zemská entita je prototyp bezpodmínečné lásky, rozdávání se a nesobeckosti - mateřství. Jenomže sáhněme si každý do svědomí: kolikrát jsme se účastnili obřadu, který měl za cíl žádat přírodu, aby utišila svoje živly? Kolikrát jsme si přáli změnit chod událostí tak, aby se stalo to, co vyhovovalo nám? Nejsme vlastně všichni stále dětmi Země?
Já teď nechci nabádat, abychom všichni odhodili svá já a šli se zcela rozdat světu. Chtěla bych ale, aby se každý zamyslel nad možností, že jsme se málo zamýšleli nad těmito otázkami: co to vlastně je ten duch a duše Země; kde se nachází? Jak mu můžeme skutečně pomoci?

Když se řekne duch nebo entita, většina si představí něco nehmotného, ale mluvíme-li o entitě Země, ta má velmi, velmi hmatatelnou materiální formu. Avšak když někdo vzletně mluví o ekosystému, přírodě, ve které žijeme, používá zpravidla slovní spojení "tělo Země". Důležité je slovo "tělo". Možná teď budu mluvit jen za sebe, ale mám pocit, že když si my lidé snažíme představit bytost tak rozdílnou člověku jako je planeta, snažíme se ji přirovnat k představám o našich vlastních tělech: tzn. povrch je kůže, která je podstatná, ale má ohromnou regenerační schopnost - nic moc se nestane, když se zraní, to životně důležité je totiž uvnitř.
Tohle je představa, která má samozřejmě oporu v realitě - příroda má ohromný regenerační systém, nepřestává dorůstat - ale co když, co když ten jediný a nejdůležitější orgán planety je právě ta "kůže"?
Věčná otázka je: kde sídlí vědomí? Nevíme to ani o našem vlastním, ale většinou tak nějak instinktivně předpokládáme, že je uvnitř. Uvnitř jakéhokoli těla, které si entita zvolí jako svou materiální schránku. Kámen, zvíře, člověk... jenomže kámen je jednoduchý, lidský mozek (kde předpokládáme, že sídlí vědomí) už méně, a podle hierarchie, na které se asi všichni shodneme, místo, ve kterém sídlí vědomí tak obsáhlé, jako musí být to zemské, bude nejkomplikovanější z toho, co známe na této planetě. To nejkomplikovanější, co tu známe, je ekosystém; nikoli jádro.

Takže zvažme na chvíli (připomínám metaforicky hlášku z Avatara), že povrch naší planety se skutečně dá přirovnat k obrovskému "mozku" jedné enormní bytosti, o které se běžně vyjadřujeme jako o "Zemi", matce, ze které jsme všichni vzešli. Co když sídlo jejího vědomí není někde schované uvnitř, ale je nám všem na očích? Co když se díváme na šedou kůru, když vyhlédneme z okna do krajiny? Co když kácíme a těžíme neurony, vysoušíme míchu a vypouštíme do ní chemikálie?
Pokud by to takto bylo, pokud by se něco takového dělo v lidském mozku, jaké důsledky by to asi mělo na ducha a mysl člověka? A jak to asi ovlivňuje ducha Země? Z tohoto úhlu pohledu by nebylo překvapivé, že lidé ztrácí schopnost nahlédnout do tajných zákoutí tohoto světa (už skoro žádná nejsou), že málokdo věří v existenci sféry duchů (protože je málokdo dokáže vycítit), dokonce i že přicházíme jako lidstvo o velkou část svých (kolektivních) instinktivních znalostí - šestý smysl totiž podle mě není nic jiného, než schopnost lovit informace z ohromné "zemské" knihovny, z jejího vědomí. Když proto odmítáme po vzoru patriarchálního systému svoje šance učit se od bytosti, která nás v tolika směrech převyšuje, neničíme jenom svět kolem sebe - ničíme své vlastní databanky.

Takže zbývá poslední otázka: jak můžeme posílit ducha naší planety? Příště, až budete dělat rituál, nežádejte zemi, aby udělala hezké počasí, utišila svoje sopky, protože to všechno je pro ni práce navíc; mnohem raději jí dejte něco ze svých vlastních sil, aby mohla obnovit kus sama sebe. Stačí málo. Děkuji.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Moraea Moraea | E-mail | Web | 12. listopadu 2012 v 20:09 | Reagovat

Zřejmě Ti to budu přes čumák plácat stále, ale je to ten nejkrásnější článek na celém blogu :o) Velice mě inspiroval a utkvěl hluboko v srdci :o) Brzy musíme rituál zopakovat :o)

2 Herdis Herdis | 13. listopadu 2012 v 14:40 | Reagovat

Taktéž jsem pro zopakování ritu. :-)

3 Dahriel Dahriel | 13. listopadu 2012 v 16:04 | Reagovat

Já bych i uskutečnila ten nápad s každotýdenními krátkými meditacemi na toto téma. Posílala jsem dnes echo po skypu s datem, tak to pak i můžeme třeba hodit na blog, aby se připojili další. :-)

Dík, Mory! <3

4 Moraea Moraea | E-mail | Web | 13. listopadu 2012 v 21:48 | Reagovat

[3]: Bereš mi slova z úst :o) Všemi dvaceti bych byla pro :o))) Nebyl by problém v horním boxu vystavit určitou výzvu, která by mohla iniciovat ty, kteří sdílí stejné názory :o) Bylo by *** kdyby se toužili připojit i jiní :o)

*** omlouvám se, ale nemám slov :D

5 Ewetha Ewetha | E-mail | 16. listopadu 2012 v 12:17 | Reagovat

Ahoj. A nechtěly byste nějaký ten rituál pro uctění země a pro obětování, nebo i meditace, napsat i sem na blog? :) A nebo aspoň odkaz na nějaký?
Děkuji předem za odpověď :)

6 NENÍPODSTATNÉ NENÍPODSTATNÉ | 19. listopadu 2012 v 13:44 | Reagovat

Avatar je propagandistický snímek ekofanatiků.

7 Dahriel Dahriel | 19. listopadu 2012 v 17:19 | Reagovat

[6]: Really? To je fakt vše, co sis z celé té myšlenky odnesl/a? A btw. na slovo ekofanatik jsem už alergická, schovávají se za ním štváči, co se nechtějí zabývat realitou. Taky bych byla radši, kdyby ses vyjadřoval ke konkrétní myšlence a ne k filmové produkci Jamese Camerona, nebo se alespoň podepsal...

8 Dahriel Dahriel | 19. listopadu 2012 v 17:23 | Reagovat

[5]: Ahoj, Ewetho, to je otázka, co si pod tím představuješ - jestli chceš nějaký návod pro svou vlastní praxi nebo zápis z té naší?
Jinak technicky vzato, obětiny pro zemi jsou zajímavé téma, na to bych něco sepsat mohla. Stay tunned. :-)

9 NENÍPODSTATNÉ NENÍPODSTATNÉ | 20. listopadu 2012 v 14:08 | Reagovat

[7]:
jo. really. nic víc v tom nebylo. já na vousatýho strejdu ani čáry máry nevěřím, takže nic víc jsem si z toho odnest nemohl.
a realita? no o realitu bych se moc neopíral kdybych byl autorem toho mucky pucky meditačního úletu. navíc inspirovanýcho takovým hnusem...

ale ber mě jako trolla a neobtěžuj se nad tím ani zamýšlet..

10 Herdis Herdis | 20. listopadu 2012 v 20:06 | Reagovat

[9]: To mne přivádí k otázce. Proč se - vzhledem k tématice těchto stránek a Tvého vyjádření "...ani čáry máry nevěřím..." - sem obtěžuješ chodit a psát komentáře? My Ti svou pravdu nevnucujeme, snad nebudeme chtít tolik, když budeme z Tvé strany očekávat to samé.

11 Dahriel Dahriel | 22. listopadu 2012 v 16:07 | Reagovat

[9]: :D obrácená psychologie, hezký pokus. Pěkný den. :-) Doufám, že ho strávíš nějak konstruktivněji než dosud.

12 Ewetha Ewetha | E-mail | 25. listopadu 2012 v 18:10 | Reagovat

[8]: Teď jsem spíše myslela nějaký návod pro vlastní praxi, podle kterého bych se mohla řídit, protože vůbec nevím, co a jak :) Ovšem ani druhý nápad není špatný.

13 Dahriel Dahriel | 28. listopadu 2012 v 18:25 | Reagovat

Tak to myslim nebude vubec problem, jelikoz nejaky ten ritual na tema zeme bych si mela sestavit taktez...

14 Lukáš Přibyl, bůh války Lukáš Přibyl, bůh války | Web | 8. prosince 2012 v 18:28 | Reagovat

[10]: protože se živí vaší vnitřní energií, kterou vynakládáte a mnohdy ani o tom nevíte.

15 Dahriel Dahriel | 11. prosince 2012 v 13:32 | Reagovat

[14]: Vynaložím určitě množství energie, abych ti vysvětlila, že nejsme tak nevědomé, pouze si klademe za cíl ukončit osobní útoky na úrovni. :-)

16 Lukáš Přibyl, bůh války Lukáš Přibyl, bůh války | Web | 11. prosince 2012 v 15:27 | Reagovat

[15]: Dobře. Děkuji.

17 Sairus Conner Sairus Conner | E-mail | 30. března 2013 v 9:23 | Reagovat

Dobry den me jméno je sairus a chtěl bych se zeptat jestli nekdo hledate člena do čarodějnického internetového kovenu
ZATÍM DĚKUJI :-)  :-)

18 Moraea Moraea | E-mail | Web | 30. března 2013 v 9:32 | Reagovat

[17]: Pokud máš zájem seznámit se s námi, není problém napsat na náš mail - arachnne@seznam.cz :o)

19 Sairus Conner Sairus Conner | 30. března 2013 v 14:09 | Reagovat

dobra polal jsem vam spravu na email

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama