! ! ! ! ! ! ! !

Činnost blogu pozastavena

! ! ! ! ! ! ! !

_______________________________________________________________________

Prosinec 2012

Čarodějčin zpěvník: Chanty

12. prosince 2012 v 11:26 | Dahriel |  Rituály

Chant je anglické slovo pro krátký rytmický popěvek, který se neustále opakuje a používá často v rituální praxi při "energy rising". Stejně tak dobře se ale využívá k harmonizaci mimo rituál. Má tradičně pohanskou tematiku, často se jako ústřední téma objevuje koloběh přírody nebo nějaké božstvo. Jak vznikly chanty a která tradice je má na svědomí myslím nemá cenu řešit, spojené jsou především s wiccanskou tradicí a tradicí eklektických čarodějů, i když co vím, tak různí druidové a jiní přírodomilní pohané je také s oblibou používají pro jejich rytmiku, častý pozitivní náboj či tématiku elementů.
Zde několik populárních chantů. Většinou nemají jména a referuje se o nich prvními verši nebo třeba refrénem. Mně vždycky připomínají čas a atmosféru Yulu a třeba vás inspirují k rituálu zimního slunovratu. :-)


Earth my body, water my blood, air my breath and fire my spirit.
The earth, the air, the fire, the water. Return, return, return, return.
Druhá verze: the earth, the water, the fire and the air. Ref.
The Earth is our Mother, we must take care of her, the Earth is our Mother, we must take care of her, eiana hoiana heiania. Her sacred ground we walk upon with every step we take, her sacred ground we walk upon with every step we take, eiana hoiana heiania. The Earth is our Mother, she will take care of us, the earth is our Mother, she will take care of us, eiana hoiana heiania.
May the arms of the great mother ever surround me.
May the arms of the great mother ever surround me
I invoke the protection of divine mother's embrace.
I invoke the protection of divine mother's grace….
May the Circle be open but unbroken, may the peace of the Goddess be ever in your heart, merry meet, and merry part, and merry meet again.
Druhá verze, kterou znám z české rituální scény: May the Circle be open but unbroken, may the Lord and the Lady be forever in your heart, merry meet and merry part and merry meet again.

Pro dnešek konec. :-)
A nezapomeňte, že dnes 12. 12. 2012 ve 12:12 nastane speciální numerologický čas, který se hodí pro meditaci!

_____________________________________________________________________________________________

Doplňuji, že na TOMTO odkazu naleznete další chanty a jiné písně :o)

Obětiny pro Zemi

11. prosince 2012 v 13:45 | Dahriel |  Živly
Obětiny v rituálech jsou celkem přirozeným nástrojem výměny energie a akce-reakce. Něco chceme, tak něco dáme. Ale v případě, že se jedná o rituál na podporu planety Země a jejího ducha, je to trochu ošemetná otázka.

Za prvé se nejedná o rituál, kde obětujeme, abychom něco získali od božstev na oplátku. Chceme pouze nějakým dílem přispět k obnově, či řekněme hojení planety tam, kde je to potřeba. Za další, obětiny fungují většinou tak, že za nějakou "službu" nebo pomoc od božstev, nabídneme těmto symbolicky hostinu (př. "koláče a víno"), naši energii (např. očisty rituálního prostoru, zkrátka nějaké námahy, kterou jsme vynaložili na přípravu) nebo v krajních případech naše služby (týká se to zejména zasvěcování, kde se často výměnou za znalosti a moudrost nabízí božstvům nebo duchům, že budeme po určitý čas konat jejich vůli. Občas se to děje nevědomě ke škodě praktikanta, například při pakty s démony, některým se pak takovýto slib zdá příliš fatalistický, ale je to forma symbiózy a taktéž forma oběti).

Taky je potřeba se rozhodnout, jestli chceme rituál "na podporu Země" konat skutečně na podporu Země, nebo na podporu Země a taktéž sebe. Čili zda chceme skutečně dávat, nebo nabízet výměnný obchod. Pro účely dlouhodobého obchodu je víc než vhodné zasvěcení, pro účely podpory rovnou zapomeňte na to, že budete něco chtít nazpátek. Dárek je dárkem, jen když darující nečeká nic nazpátek. Takže dále už jen k "podpoře":

Mně osobně (někdo může nesouhlasit) se zdá, že obětovat Zemi něco, co pochází ze země (jídlo, pití, tedy klasická hostina), je trochu zcestný nápad. Můžeme sice argumentovat tím, že Bohyni (Matce Zemi) vracíme část jejích darů lidem, a tím ji uctíváme (což je určitě pravda), ale přijde mi, že pokud ji chceme doopravdy podpořit, bude to chtít trochu víc inovace.

Takže si můžeme vybrat buď obětinu formou energie (kterou například při meditaci skrze vizualizaci stáhneme z vesmíru a necháme projít skrze sebe) nebo formou námahy. Například vlastního výtvoru. Říkala jsem sice, že jídlo a pití se nehodí, ale něco jiného je, když třeba upečete doma vlastní chleba, což rozhodně není jen tak běžná a snadná záležitost. Obdobně obětovat domácí víno, o které jste se starali několik týdnů, je něco jiného, než obětovat lahváče ze supermarketu. Vyššího levelu bychom dosáhli, kdybychom obětovali třeba výtvor z hlíny, obraz, něco více abstraktního. Obecně si myslím, že pokud obětujeme vyšším (abstraktním) sférám, je správné obětovat materiální (zemské) věci, a obětujeme-li Zemi, je to třeba obrátit naruby, tedy hodí se obětovat abstraktno, věci, které nejdou uchopit. Například umělecké dílo, nebo čirá energie. Kopíruje to hermetické pravidlo "jak nahoře, tak dole".

Z mojí vlastní zkušenosti ale duch planety nejvíc oceňuje, když s ním strávíme chvíli čas v přírodě nebo meditaci a necháme se od něj učit. Člověk v souladu se zemí, po které kráčí, je to, co si naše zem skutečně přeje.